Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Mikov na restartu

front.post
front.public: 07. 11. 2014
time00-kopie
Všichni známe příběhy o slavných českých značkách, které po sametové revoluci upadly v zapomnění. Není jich málo a divoká doba porevolučních let udělala své. Občas se ale objeví česká značka, která toto přežila a produkuje svoje výrobky do dnešních dnů.

 

Historie nožířských výrobků značky Mikov sahá až do 18. století, kdy již v rámci rakouskouherska Mikulášovice fungovaly jako líheň zručných nožířů.  První nožířskou továrnu založil v Mikulášovicích obchodník Ignaz  Rösler a jeho předválečné impérium značně prosperovalo.

V průběhu válek byla výroba civilních nožů a kovových potřeb uzpůsobena potřebám válečné mašinerie, která měla obrovskou spotřebu.

 

 

Po druhé světové od roku 1948 až do sedmdesátých let probíhala restrukturalizace Mikulášovských nožíren do státního podniku Mikov, který svojí výrobou zásoboval celou republiku a exportoval do více než 120 zemí celého světa

V Produkci Mikovu nelze nezmínit tři zásadní výrobky.

 

Rybička

Historie výroby kapesních nožů sahá až do úvodu nožířství v Mikulášovicích. Nejznámějším výrobkem je zcela bez diskusí pověstná Rybička. Zná ji každý, prošla téměř všemi domácnostmi v české a slovenské republice, je to naprosto nejklasičtější dětský nožík, který se v naší zemi kdy vyskytl. Dnes je Rybička certifikovaným Regionálním výrobkem značky Mikov.

 

Lovecké nože

Historie loveckých nožů v Mikulášovicích sahá až do produkce Ignáze Röslera, který produkoval levné lovecké nože pro skauty a táborníky. Jejich následovníky po druhé světové válce a v době totality znal snad každý. Byly to v podstatě jediné pořádné lovecké nože, které byly k dostání v různých nožířstvích, železářstvích nebo Lověnách. Tři základní velikosti se zachovaly v produkci firmy dodnes.

 

 

Uton

Asi nejslavnější armádní nůž české armády všech dob se vyrábí dodnes. Jeho vývoj byl na zakázku pro vyzbrojení české armády a Mikov v soutěži v roce 1975 zvítězil díky ukázce házení. Podle nožíře Vladimíra Trojana, který se na vývoji podílel se Uton omylem zabodl do zdi tak, že skoro nešel vytáhnout, čímž plně ukázal svoje vlastnosti.

 

 

Mikov a Mikulášovické nožířské umění patří dnes k pokladům české historie a pod novým vedením dnes společnost chce toto rodinné stříbro oprášit a dodat mu nový lesk. Čeká je nelehký úkol, protože trh s noži je dnes předimenzován výrobky všech světových značek a uspět není vůbec jednoduché. Doufejme, že se tato česká značka na trhu neztratí a ruční práce českých nožířů si najde cestu ke svým zákazníkům.

 

http://www.mikov.cz