Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Anti-materiální puška Gepard

front.post
front.public: 27. 03. 2016
time00-kopie – obnovený-kopie
V dnešním článku si představíme moderní pušku, jejíž země původu je Maďarsko. Jak již sám název napovídá, nejedná se o klasickou odstřelovačskou pušku, nýbrž o anti-materiálovou pušku. Zbraně tohoto typu mají za cíl zničit především neživé předměty nepřítele. Může se však použít i na vojáky armády protivníka.

 

Zatímco americká armáda právě bojovala v první válce v Zálivu, tou dobou se v Maďarsku začala vyvíjet nové anti-materiální puška, která měla disponovat všemi atributy, které by konkurenčním zbraním v této skupině mohla konkurovat. Navržení této zbraně trvalo celé tři roky a hlavní podíl na ní měl především konstruktér Major Ferenc Földi. Přesný konstrukční návrh tedy trval od roku 1987 do roku 1990. Tehdy už byly vyladěny všechny detaily a samotné výroby zbraně se ujmuli István Fellegi a Bátori Épszolg. Za necelý rok poté již byla zbraň testována samotnou armádou, která si její účinky ihned velmi pochvalovala.

 

A není se ani čemu divit. Při váze necelých osmnáct kilogramů, což je u zbraní v této kategorii pochopitelná hmotnost, dokáže Gepard vystřelit anti-materiální náboj s úsťovou rychlostí až 900 metrů za vteřinu. Vzdálenost, do které je s touto zbraní možné efektivně zničit cíl, jsou ohromující dva kilometry. Maximální dostřel Geparda je ještě o půl kilometru delší. Zbraň samozřejmě není primárně určená k rychlému přesouvání po bojišti, což dosvědčuje i celková délka zbraně, jenž dosahuje jeden a půl metru. Délka samotné hlavně je poté 1100 mm. Zbraň se také velmi rychle usídlila v jednotkách speciálních sil.

 

V závislosti na typu Geparda, různých obdob původní zbraně bylo vyrobeno hned několik, je zde také možné umístit zásobník s několika náboji. Například zatímco Gepard M1 si musí vystačit pouze s jedním nábojem a po výstřelu je nutné jej opět znovu nabít, novější verze M6 již funguje na principu poloautomatické střelby a má k dispozici zásobník s pěti náboji. Když vezme v potaz, jak účinná tato zbraň je, tak i počet pouhých pěti nábojů v zásobníku způsobuje, že nepřítel musí mít před Gepardem opravdu velký respekt.

Foto © youtube.com