Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Arzenál filmových hrdinů

front.post
front.public: 14. 09. 2020
t01 – obnovený

Jednou z oblastí, ve které je Česká republika bez uzardění na světové špičce, je filmové kaskadérství a historický šerm. To ostatně už dávno zjistili filmaři ze zahraničních produkcí, kteří u nás už pěkných historických filmů a seriálů natočili a další stále natáčejí. Adresou, kde si filmové produkce podávají dveře, jsou pražské Letňany, kde sídlí půjčovna replik zbraní a zbrojí, společnost Filmarmourer. 


Ocitnout se uvnitř arzenálu tisíců historických zbraní je zážitkem, o kterém snil minimálně každý druhý kluk. Ve vyrovnaných řadách tu visí repliky zbraní, vyrobené ze všech pravdepodobných a někdy i nepravděpodobných materiálů. Ocel, hliník, titan, ale i plast, guma nebo kartón. Záleží na účelu a historickém období.  


 


Jak nás informuje náš průvodce, Pavel Konvalina, v zásadě existují 3 různé “úrovně”: nejjednodušší jsou zbraně plastové. Výtvarníkovi filmu se například líbí nějaká zbroj ze zbrojnice, tak se pro první bojující řady vyrobí z hliníku, ale pánové vzadu už mají odlitek z plastu. Plastové zbraně nosí také například jezdci na koni, aby se při pádu nezranili. Pro samotné souboje se často používají hliníkové nebo titanové repliky kvůli nižší váze; zbraně jsou samozřejmě ztupené. Třetí a poslední základní skupinou jsou repliky určené pro natáčení detailních záběrů, u kterých je upřednostněna historická věrnost nebo nějaký další výtvarný záměr tvůrců filmu.  


Záběr tohoto arzenálu je působivě široký – od starověku, zbraní z Egypta, Řecka a Říma přes stále oblíbený středověk až po dobu Napoleonovou, neboli jak říká Pavel, “dokud ještě existovaly barevné armády.”   Jak je to s dodávkami zbraní pro masové scény? “Kvůli velkým scénám se spojují síly několika dodavatelů. Když se například točila Johanka z Arku v druhé půlce 90. let, tak bylo na Slezské Harta kolem 4 tisíc komparsistů (a většina diváků tohoto filmu vám potvrdí, že výprava byla jeho daleko nejsilnější stránkou). Dnes už se ale takto velké bitvy v reálu netočí – díky digitalizaci jsou dnes filmaři schopni takovou mnohatisícovou scénu natočit třeba s 200 lidmi.   


Mají tu samozřejmě také řadu pozoruhodných kousků: repliku korintské přilby vyrobenou přímo z bronzu, kuše vykládané kostí, pěkné pistolové sety z 16. a 17. století... nebo kord s titanovou čepelí pro Aramise z Třech mušketýrů s dřevěným křížem, neboť přáním režiséra bylo, aby se Aramis jako bývalý kněz měl k čemu pomodlit. “Tři mušketýry máme rádi, ti se budou natáčet snad pořád, alespoň my dodáváme už čtvrté nebo páté produkci,” usmívá se Pavel, “teď aktuálně je to právě pro romantický seriál v podání BBC.”   Tím však přehlídka specialit nekončí, najdete tu bambusové meče, ale umně zpatinované, takže divák nemá šanci jejich původ poznat, repliku čínské opakovací kuše, malou sbírku samurajských brnění, kanelovanou zbroj a tak dále. V podstatě jsou zde schopni vyrobit cokoli dle požadavků produkce, záleží na finančních možnostech. “Vyráběli jsme dokonce i zbroj na koně. Dnes už se také vyrábí z plastů, protože dnešní koně na tu spoustu železa nejsou moc zvyklí,” uzavírá první letmou prohlídků pokladů arzenálu historických replik Pavel.  


http://www.filmarmourer.com/