Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Blaser – pušky pro náročné

front.post
front.public: 16. 10. 2019
BLA_Anschuss_22_03_2_79E4BB

Jako v každé oblasti lidského snažení, i mezi výrobci dlouhých zbraní existují takoví, jejichž výrobky se blíží dokonalosti. Obvykle bývá jejich jedinou chybou jen vysoká cena, alespoň pro běžného smrtelníka. Definice, která platí beze zbytku i pro německý Blaser.  Firma byla založena roku 1957 Horstem Blaserem a její první vyvinutou zbraní byl troják Blaser Diplomat. O 40 let později fúzovala se zbrojním koncernem SIG a spolu s ním se dnes nachází pod křídly holdingu L & O, ve kterém najdeme mimo jiné i zbrojovku Mauser.   Jednou ze specialit pušek Blaser je konstrukce závěru. Na rozdíl od všeobecně nejrozšířenějšího válcového odsuvného závěru používají přímotažný systém. Výhodou tohoto řešení je větší uzamykací plocha na ozubech. Na tomto principu pracovala jak R93, tak její současná nástupkyně R8, která má uzamykací plochu závěru ještě zvětšenou.  


 


 


 


Přestože ceny kulovnic Blaser jsou tradičně vysoké a začínají zhruba na stech tisících korun, mohou se pochlubit slušnými prodejními úspěchy: například modelu R 93 se v prvních deseti letech po uvedení (1993) prodalo více než 100 000. Hlavními přednostmi jsou perfektní zpracování, ergonomicky příjemné ovládání a spolehlivost.   Každá zbraň Blaser je svým způsobem jedinečná, protože vzniká individuální konfigurací dle požadavků zákazníka, který si volí hlaveň (nejen délku, ale i profil, mířidla a samozřejmě ráži), pažbu, baskuli, dokonce i řemen a obal zbraně. Takže je možné mít jednu pušku s několika rážemi či délkami hlavně, samotná záměna je bezproblémová a bez nutnosti složitého přestavování.  


  


   Ale Blaser nevyrábí jen lovecké kulovnice. V mnoha variantách vyráběná zlamovací kozlice F3 je ceněna mezi sportovními střelci skeetu a trapu. Sniperské jednotky několika států (Německo, Nizozemí, Austrálie, Polsko, Slovensko, …) zase mají ve svém arzenálu taktickou aplikaci pušky s přímotažným závěrem, Blaser LRS2, případně Blaser Tactical 2.