Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Bowdrill – rozdělání ohně pomocí luku

front.post
front.public: 26. 07. 2020
000-obnoveny-obnoveny

Objevení ohně, jeho rozdělání a využití ve vlastní prospěch, patří k nejdůležitějším milníkům v dějinách lidstva. V dnešním civilizovaném světě se již nemusíme starat o teplo a světlo a dokonce ani k přípravě potravy většinou nevyužíváme oheň v pravém slova smyslu.


Umění rozdělávání ohně se tak postupně vytrácí, a je pěstováno pouze mezi nadšenci a vyznavači nejrůznějších aktivit spjatých s pobytem v přírodě. I přes to si většina lidí pravděpodobně s rozděláním ohně poradí, pokud budou mít k dispozici výdobytky moderního světa a celkově příznivé podmínky. Co když se ale dostaneme do situace, kdy nebudeme mít nic, než naše dovednosti a zkušenosti?


Jde to i bez zapalovače
Když pomineme tradiční pomůcky, jako jsou sirky či zapalovač, můžeme zapálit oheň například vykřesáním jiskry pomocí magnéziového křesadla, či ocílky a pazourku. Pokud však nemáme k dispozici nic, nežli přírodní zdroje, můžeme rozdělat oheň díky teplu vznikajícímu v důsledku tření dvou materiálů.


Metoda Bowdrill
Název této metody je odvozen od anglického slova bow, tedy luk a slova drill – vrtat. Začneme přípravou jednotlivých pomůcek.


Budeme potřebovat:  • Vrták

  • Luk a tětivu

  • Přítlačné dřívko

  • Ohňovou desku


Vrták připravíme z rovného kusu dřeva o průměru cca 1,5 cm a délce našeho předloktí. Oba konce ořízneme do špičky. Tělo luku by mělo mít přibližně délku naší paže. Tětivu lze vyrobit různými způsoby. Pokud nemáme provázek, můžeme jej vyrobit například z části oděvu či uplést z lýka mladého stromku. Přítlačné dřívko by vám mělo dobře sedět v dlani a je potřeba na jeho spodní straně vyhloubit otvor, do kterého bude pasovat vrták. Jako deska poslouží plochý kus dřeva o tloušťce cca 1,5 – 2 cm. Asi tak centimetr od okraje od desky vyhloubíme důlek.


Příprava je klíčová
Nejdůležitější je obstarat si co nejlepší materiál na podpal. Může to být například suchý mech, troud z přepáleného plátna, vata, klubko suché trávy, jemné hobliny, či jiný vysoce hořlavý materiál. Je bezpodmínečně nutné udržet podpalovač v suchu. Dále navážeme tětivu a vypneme luk. Tětivu obtočíme kolem vrtáku, jehož hrot vložíme do důlku v základní desce a o horní část se zapřeme dlaní s přítlačným dřívkem. Je dobré si desku přišlápnout chodidlem a kolenem se zapřít o ruku, kterou tlačíme na vrták.


Jdeme na to
Druhou rukou začneme pohybovat lukem sem a tam a roztáčet tak vrták. Tím vzniká tření mezi vrtákem a deskou. Ve chvíli, kdy se začne uvolňovat kouř, prozatím přestaneme a odložíme nástroje. Od hrany desky směrem k důlku prořízneme klínový otvor. Pod desku si připravíme podložku, na kterou budeme zachytávat uhlíky. Poslouží nám k tomu například kousek kůry či větší suchý list. Poté se opět pustíme do vrtání. Snažíme se dělat plynulé a nepřerušované pohyby a brzy opět začne stoupat dým. Drobné uhlíky a popel budou propadávat na připravenou podložku. V činnosti budeme pokračovat ještě asi minutu. Poté odložíme luk i vrták a lehkým máváním pomůžeme zvýšit přísun kyslíku k uhlíkům.


Konečně oheň
Připravíme si materiál na podpal tak, aby byl dobře nahuštěn a popílek a uhlíky nám nepropadly. Pokud například používáme suchou trávu, je dobré jí pořádně promačkat, prolámat a vytvořit z ní jakési hnízdo. Opatrně zvedneme podložku s uhlíky a pomalu je přesypeme do podpalovače. Materiál by měl začít více doutnat a nám zbývá jen opatrně rozfoukat oheň. Jakmile se objeví plameny, máme vyhráno.