Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Brazilské Jiu Jitsu

front.post
front.public: 17. 05. 2018
000 – obnovený – obnovený – obnovený – obnovený – obnovený – obnovený – obnovený – obnovený – obnovený – obnovený

Bojové umění, které využívá úchopů, škrcení, páčení a zaměřuje se na boj na zemi, to je Brazilské Jiu Jitsu, neboli BJJ. Orientuje se na schopnost slabších jedinců bránit se silnějším pomocí správně použité techniky. BJJ využívá, stejně jako japonské bojové umění Judo, systém páskování pro motivaci svých příznivců a rozlišení jejich zkušeností. 


První zmínky o bojovém umění pochází z Indie, Číny, pochopitelně Japonska a následně Brazílie. Kořeny umění sahají do 19. století a japonskému Ju Jutsu, ze kterého počátkem 20. století vzniká Judo a následuje samotné Brazilské Jiu Jitsu, které Brazílii pozdvihlo a učinilo ji světovým centrem pro umění.    


 


   


 


Neopomenutelnou legendou v BJJ je bezpochybně rod Gracie, zakladatelů bojového umění. Dalším významným klanem je rodina Machado, zejména pak Brazilec JJ Machado, který získal druhé nejvyšší ocenění bojových schopností v podobě černo-červeného pásku.   Techniky využívané v bojovém umění – páky, škrcení a úchopy – umožňují menším bojovníkům využít svůj potenciál na maximum. Sportovní BJJ ovšem zakazuje údery a kopy. K boji není potřeba používat zbraně, je však nutné dodržovat zásady fair-play pro důstojný boj. Pravidly je přísně zakázané kousání, páčení prstů, tahání za vlasy, útok na genitálie a další neférové pohyby přinášející urputnou bolest.  


 


Pochopitelně existují stupně výkonnosti díky systému páskování. Udělovány mohou být jedincům starším 16 let, a to v barvách bílá, modrá, fialová, hnědá a černá, kdy nejnižší je bílá a nejvyšší černá. Nový stupeň není udělován zkouškami, jak je tomu u většiny umění zvykem. O postupu rozhoduje trenér podle zkušeností jedince a dalších aspektů, jako četnost, dovednosti, nasazení a doba, po kterou daný jedinec cvičí.  


 


Bojový sport BJJ je známý a hojně využívaný po celém světě, nicméně i v ČR má své místo na výsluní. Po celé ČR existuje spousta akademií a škol, které se výukou BJJ zabývají. Zejména pak ve větších městech můžete zapojit do cvičení i děti, ženy nebo seniory. Je ideální pro všechny věkové kategorie. BJJ může být výbornou formou sebeobrany - nikdy nevíte, kdo vás na ulici může přepadnout. A pochopitelně udrží také v kondici.


Foto © Depositphotos.com/smoxx