Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Browning A5 – brokovnicová legenda

front.post
front.public: 09. 10. 2019
000 – obnovený

Geniální John Browning ji považoval za svůj největší vynález a že jich pár na svědomí měl. První samonabíjecí brokovnice Auto-5, kterou vymyslel koncem 19. století, funguje dodnes.Jak už to v historii úspěšných bývá, neměla novinka zpočátku na růžích ustláno. Poté, co ji John Moses nechal v roce 1900 patentovat, se nedohodl na podmínkách výroby s Winchesterem. Když čekal na přijetí u šéfa Remingtonu, ten shodou okolností zemřel po srdeční příhodě a tak dohoda o produkci byla nakonec uzavřena s belgickou zbrojovkou Fabrique Nationale (FN). Součístí ujednání bylo, že zbraň ponese Browningovo jméno.  


 


 


 


Konstrukce s dlouhým zákluzem se ukázala jako nadmíru spolehlivá a zbraň si získala značnou oblibu. Záhy získala podle tvaru pažby familierní přezdívku humpback – hrbáč. U Auto 5, jak naznačovalo oficiální pojmenování, byla kapacita zásobníku na pět nábojů.  


 


 


 


Remington ji později začal vyrábět v licenci a model Remington 11 se rozšířil skoro stejně jako jeho vzor. Dalším licenčním americkým výrobcem byla zbrojovka Savage, kdy byl model pojmenován 720.


  


Vedle lovců, vojáků a policistů si Auto 5 našla své příznivce například mezi africkými usedlíky, kteří na ni spoléhali například v Keni při povstání domorodého obyvatelstva Mau-mau, nebo při střetech v buších Rhodésie. Příslušnící slavných SAS si ji zase oblíbili pro hlídky v malajských džunglích, kde oceňovali pohotovost a rychlost střelby. Browningova konstrukce byla tak nadčasová, že se 50 let vůbec neměnila a s některými úpravami vydržela ve výrobě až do roku 1998. Asi po 15leté přestávce Browning nedávno představil novodobou A5, konstrukčně už však poněkud odlišnou. Při automatickém nabíjení nevyužívá zpětného rázu, ale odběru tlaku plynů z hlavně, staršího vynálezu konkurenční zbrojovky Benelli.  


  


Zkazky o spolehlivosti Auto 5 zděděných po prapředcích a stále bez zádržek fungující, jsou výzvou. Každopádně ve schopnosti nové A5 má výrobce ohromnou důvěru, když poskytuje záruku pět let nebo 100 000 výstřelů, ať se stane se zbraní cokoli (v orginále come hell or high water).  


 


Názor odborníka: A5 Standard je znovuzrození legendárního modelu A5. Nový vzhled a krásné dřevo se zajímavým designem zdrsnění v úchopových částech pažby a předpažbí dodává zbrani na kráse a eleganci. Má černou baskuli se stříbrným závěrem. Není zde klasický náběh na šínu ale ostrý schod umožňující rychlejší a přesnější míření což je duší modelu A5.