Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Co je to survival

front.post
front.public: 18. 04. 2019
000  – obnovený – obnovený

Survival neboli techniky a dovednosti, které využijete v nebezpečných situacích, jako jsou přírodní katastrofy, havárie, ztroskotání, atd, ale kolikrát se hodí i při pouhém pobytu v přírodě. Mohou zachránit nejen váš život, ale i ostatních. 


Naučíte se s nimi zajistit základní potřeby, třeba jak sehnat vodu, jídlo, postavit si přístřeší, zahřát se, zachovat chladnou hlavu, ale i se naučit si přivolat pomoc a poskytnout první pomoc.  


 


Budeme-li se držet rad odborníků, boj o přežití je v první řadě v hlavě, tedy v naší psychice. Můžete mít detailní znalosti nejrůznějších technik, ale pokud v ně nebudete věřit, úspěchu nedocílíte. Zároveň se musíme bavit o pevné vůli. Bez ní to také nejde. Funguje to totiž i naopak. Přestože nebudete mít dostatek znalostí a zkušeností, ale zachováte si chladnou hlavu, zvládnete krizovou situaci daleko lépe. Co je tedy především potřeba? Odhodlání, vůle, odolnost a vytrvalost. Znalosti různých technik potom nebezpečnou situaci jen usnadní.  


 


V současné době a městskému přístupu k životu jsme již dávno odvykli instinktům, které nám prozradí nastávající nebezpečnou situaci. O naše základní potřeby je postaráno, a proto tělo nemusí vyvíjet žádné úsilí pro jejich zajištění. V krizové situaci pak spíše panikaříme, podlehneme šoku nebo naopak rezignaci. Jednodušší je tedy naučit se technikám survivalu, splynout s přírodou, být opatrný ale i všímavý. Řiďme se tedy základními pravidly, které si lze snadno zapamatovat podle zkratky


 


STOP. S znamená STŮJ, zastav se, nadechni se, uklidni se.


 


T – THINK – přemýšlej, zhodnoť situaci, ujasni si všechny skutečnosti a uvědom si, jaké máš možnosti – zůstat třeba ve vraku či se pokusit zachránit?


 


O je OBSERVE – tedy orientovat se, mít základní geografické povědomí o okolí, kde jste, kde najdete nejbližší pomoc, určit světové strany, abyste se vydali správným směrem, atd. Poslední je tedy


 


P – PLÁNOVÁNÍ – Přestože se kolikrát zdá situace beznadějná, existuje třeba i maličkost, která ji dokáže obrátit. Potřeby se vám mění podle konkrétního prostředí, kde se zrovna nacházíte, ale priority jsou stále stejné: voda, potrava, úkryt a teplo.  


Foto © depositphotos.com/Maridav