Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Damascénská ocel

front.post
front.public: 27. 05. 2019
time00-kopie

Pro každou chladnou zbraň byl vždy nejdůležitější materiál, ze kterého byla vyrobena její ocel. V domě křižáckých válek se do evropy dostala nová veličina – damascénská ocel.  


 


Název damascénská ocel (damask) je odvozena od syrského města Damašek, přes který byla dovážena. Primárně byla tato ocel používána k výrobě vysoce kvalitních čepelí pro nože a meče. Jednalo se o ocel s charakteristickým vzorem, takzvaným mramorováním, které vznikalo při jejím kutí.


  


Původní damascénská ocel  se vyráběla v Indii a na Srí Lance, odkud se rozšířila do Persie a Turecka a dále do Evropy. Protože se však jednalo o velmi drahý materiál kvůli náročnosti jeho zpracování vznikl i nepravý damask, při jehož výrobě se ocel svařovala. Pravá damascénská ocel se vyrábí mnohonásobným skutím, překládáním a opětovným skutím mnoha pásků oceli s různými vlastnostmi, které vytvoří charakteristickou kresbu, která má několik desítek i stovek vrstev.  


 


To, co řadí damascénskou ocel na špici jsou její vlastnosti. Díky tomu jak se vyrábí a díky kombinaci materiálů je ocel velmi houževnatá takže se nezlomí a ve dlouhodobě ostrá.   Pravá damascénská ocel se již nevyrábí, údajně její výroba zanikla v sedmnáctém století. Poslední zmínky tradují že technologii damascénské oceli používal kovář James Black, který vyráběl nože pro známého průkopníka a dobrodruha Jima Bowieho. Dnes tuto technologii umí vyrobit ve vysoké kvalitě jen několik nožířů a skutečných odborníků v oboru metalurgie, kteří primárně čerpají z unikátů které se nacházejí v muzeích.