Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Dokážete odvrátit útok agresivního psa?

front.post
front.public: 28. 09. 2019
000-obnoveny-

Současná situace technologické vyspělosti nám přináší skvělé výhody napříč celým spektrem lidského bytí. Existuje celá řada pomůcek, které nám pomáhají překonávat každodenní rutinu, jednat bezchybně, dělat věci rychleji.


 


Člověk se tak svou pohodlností dostává na tenký led a odevzdaně se spoléhá na dostupnost informací v internetové podobě. Lidé přestávají vnímat svou biologickou spojitost s přírodou a v betonových městech potlačují veškeré přirozené pudy a instinkty. Kráčíte si přírodou a náhle se před vámi objeví agresivní pes. Na Google rovnou zapomeňte, přichází váš okamžik. Jak se rozhodnete? Jak se v takové situaci zachováte? Máme pro vás radu, jak minimalizovat rizika a vyváznout bez poskvrny.


 


Jak se bránit útoku agresivního psa?
Volně pobíhající pes v přírodě ještě nemusí nutně nic znamenat. Ve většině případů k vám pes jen nepřítomně obrátí zrak a během krátké chvíle se vytratí. Problém nastává, jakmile se vám postaví do cesty agresivnější čtyřnohý tulák.


Genetický kód nám podvědomě podsouvá dva způsoby řešení. Většina z nás začne uvažovat nad útěkem, čímž by se dalo problému předejít a zbývající hrstka odvážnějších zaujme bojové postavení. Nevěnujte těmto pocitům pozornost a držte se osvědčeného návodu.


 


Co je lepší nedělat
Nevěnujte neznámému psovi žádnou pozornost a vůbec s ním nekomunikujte. Snažte se jej ignorovat a doufejte, že se poblíž nachází jeho pán, který za svého miláčka nese veškerou odpovědnost. Pokud se jedná o toulavého psa, zachovejte klid. Od stolu se radí lehce, ale nic jiného vám ani nezbývá. Každé setkání je hodně individuální a je třeba zvážit, zda navrhovaná nehybnost a klid není zrovna nebezpečnější, než se pokusit skočit do řeky a nechat se chvilku unášet proudem.


 


Varovné signály
Pes se pro útok z pravidla nerozhoduje bez důvodu, ale většinou je k němu donucen špatným chováním lidí, provokacemi či hlukem. Je teritoriální a své území si prostě hlídá stejně tak, jako hračku nebo misku s jídlem. Před agresivním napadením dává nepříteli dost času na rozmyšlenou a snaží se ho varovnými signály zahnat.


Mezi ně patří typické naježení srsti, vztyčené uši, vrčení popřípadě vyceněné zuby. V kombinaci s ústupem se jedná o strach. V takovém případě pak hrozí útok v sebeobraně. K psovi se nepřibližujte, vyhněte se přímému kontaktu a nikdy se k němu neotáčejte zády.


 


Tipy na obranu závěrem
Nedívejte se zvířeti zpříma do očí a jednejte v poklidném a rychlém tempu. Pokuste se o konejšivý tón v hlase nebo mu naopak dejte povel nesmíš nebo běž. Raději zaujměte bezpečnější pozici a natočte se k jeho tlamě bokem.


V nejhorších případech se braňte vším, co máte po ruce a pokuste se psa udeřit do citlivých míst čumáku, slabin nebo zadní části hrudního koše za rameny. Sebeobranu použijte až ve chvíli, kdy vás agresor začne kousat. Při obraně si chraňte především krk, zápěstí, stehna a snažte se mu do tlamy vrazit kus bundy, klacek nebo batoh. Lepší i vaše ruka, než životně důležitá místa.


Skvělou ochrannou se vám pak může stát pepřový sprej či paralyzér.