Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Dokážete rozdělat oheň v mrazech a sněhu?

front.post
front.public: 20. 03. 2020
000-obnoveny-

Klesající teplota je neodvratitelnou součástí klimatického koloběhu závislého na čase. Rozdělání ohně v přírodě se tak stává jedním z nejdůležitějších kroků, na kterém závisí vaše přežití.


 


Ztratit se při výšlapu do horských oblastí není až tak nemožné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Sněhová pokrývka a nízké teploty sice stojí proti vám, ale ani tak se nevzdávejte a oheň založte. Poradíme vám, jakým způsobem si v tak nehostinnou chvíli obstarat nejtradičnější zdroj tepla.


Vyberte si správné místo, závisí na tom vše
Nejlepším místem pro rozdělání ohně v horské oblasti se stává skalní převis, který je díky svému tvaru dokonale chráněn před větrem a sněhem. Převis se však nemusí vždy nacházet ve vaší blízkosti, alternativou je tak jakékoliv místo v závětrné zóně. Vyvarujte se velmi časté chyby, kdy se pokusíte rozdělat oheň v blízkosti stromu. Teď se nechceme bavit o požárním riziku, ale o teple, které by mohlo sesunout sníh z větví stromu a váš oheň uhasit.


Je třeba odhrabat tolik sněhu, aby se vám na dané místo vešla veškerá zásoba nasbíraného dřeva, ohniště a prostor k sezení. Doporučujeme nezakládat oheň dříve, než si obstaráte skutečně dostatečnou zásobu paliva. Tu pak postavte na kameny nebo na větve, čímž zamezíte kontaktu s vlhkou zemí. 


Kde sehnat suché dřevo?
Suché dřevo se dá najít i v nehostinných mrazivých podmínkách, jen to dá trochu větší práci. K podpalu poslouží lišejníky, kůra nebo pod vrstvou prašanu objevíte suché traviny. Tento troud si strkejte do kapes v průběhu celého dne, aby se vám s ním lépe operovalo a dostatečně proschl. Suché drobné větvičky pak naleznete u kmene každého jehličnanu. Naopak silné kusy dřevin se hledají o poznání hůře.


Nejlepším řešením je stojící souška. Vlhké prostředí je pro dřevo nežádoucí, jelikož jí vsakují. Právě z těchto důvodů se vyhněte všem kusům ležícím na zemi a raději se vydejte hledat stojící mrtvé stromy. Pomozte si a osekejte vnější vrstvu větví, čímž snížíte celkovou vlhkost nasbíraného paliva.


Rozdělejte si oheň
Nasbírané palivo pečlivě nachystejte na místo určení. Dřevo v zimních měsících není nikdy dokonale suché, takže se velmi často stává, že nestačí od troudu chytnout. Pomozte si podpalovačem na bázi lihu nebo využijte čajovou svíčku. Ještě před zahájením výpravy se na tuto situaci připravte a vezměte si sebou vše, co se může hodit. Plápolající oheň je vaší ochranou před prochladnutím a v krajním případě i smrtí.