Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Dvě století otce revolveru

front.post
front.public: 02. 07. 2020
time04

Od narození geniálního amerického vynálezce a podnikatele Samuela Colta uplynulo již více než 200 let . Jeho cesta za úspěchu, slávou a bohatstvím ale nebyla přímočará ani čítanková. Než se svým patentem revolveru prorazil, dvakrát zkrachovaly jeho předchozí projekty.  


První pokus o sériovou výrobu revolveru ukončil slabý zájem a podobně dopadla jeho snahy vyrábět podvodní miny. Je už klasická ironie lidských dějin, že ve své době komerčně neúspěšná zbraň – Colt Paterson – je dnes ceněnou sběratelskou lahůdkou s cenovkou minimálně v řádu desítek tisíc dolarů.   Zbraň, která uměla vystřelit víc než dvakrát, však tehdy zaujala v Texasu a mimo jiné umožnila jednotkám Rangerů čelit několikanásobné přesile (Indiánů). Coltovy revolvery se později staly jedním ze symbolů osidlování či pacifikace Divokého západu.  


  


Podle legendy na svůj vynález přišel jako ani ne dvacetiletý mladík, během plavby parníkem do indické Kalkaty. Mimochodem, vynálezce parníku Robert Fulton byl od mládí jeho velkým vzorem. Samotnou inspirací pro princip opakovací zbraně mu bylo otáčející se kolo parníku.  


Samuel Colt se kromě svého vynálezu proslavil i několika dalšími prvenstvími: byl prvním americkým podnikatelem, který otevřel továrnu na britských ostrovech (v Londýně 1852), desítky let před Henry Fordem položil základy sériové výroby, když specializoval dělníky ve své továrně na jednotlivé výrobní operace. V továrně v Hartfordu také pionýrsky zavedl desetihodinovou pracovní dobu a přestávku na obědy.  


A v neposlední řadě - desítky let před Barnumem objevil výhody masivního marketingu. Poučen prvotním neúspěchem s revolverem prosazoval svou revoluční novinku všemi dostupnými i nepříliš košer prostředky, včetně uplácení politiků a novinářů.   Silným obchodním impulsem pro Coltovu továrnu byla kalifornská zlatá horečka a později americká občanská válka, kdy bez zábran dodával zbraně oběma stranám. Finále konfliktu se ovšem samotný Samuel Colt nedožil, když umírá začátkem roku 1862 v nedožitých 48 letech. Kromě slušného jmění zanechal svým dědicům také geniální slogan, se kterým se někdy setkal každý: “Bůh stvořil lidi silné a slabé a teprve Samuel Colt to napravil.”    


 


Foto © Depositphotos.com/AntonioGravante