Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Fatwood

front.post
front.public: 10. 09. 2020
000  – obnovený – obnovený – obnovený

Fatwood najdete i pod názvem Tinder Dust nebo Tinder on Rope. Co to ale vlastně je? Je to obyčejné smolné dřívko. Díky vysokému obsahu pryskyřice velmi dobře hoří, a proto vám usnadní práci při rozdělávání ohně.Na výhody tohoto dřívka přišli již v 17. stol. ve Švédsku naši předkové.   Proč mít fatwood u sebe? Nemusíte se obávat, že nerozděláte oheň ve vlhku a dešti. Dřívko jednoduše nastrouháte, škrtnete a oheň začne hned hořet. Najdete ho na borovicích, které obsahují poměrně dost pryskyřice a to 3-8%. Smrk má pouze 1-2%, ale i některé jeho části mohou být vaším pomocníkem. Nezáleží na tom, jestli budete hledat již vzrostlý strom či pařez. Jen rozlište, zda se jedná o shnilý strom nebo mokré dřevo. Vy hledáte smolné dřevo zbarvené do červena.  Když si k němu čichnete, musíte silně cítit pryskyřici. Určitě to poznáte. Nejnasáklejší pryskyřicí jsou spodní větve. Z nich až pryskyřice vytéká, proto si ji snadno všimnete. Je to totiž i jeho obrana proti hnití a vnikání vlhkosti do nitra stromu. Čistým řezem dřevo oddělíte a nezpůsobíte ani velkou ránu, ovšem samozřejmě buďte opatrní. Když budete mít velké štěstí, můžete najít i celý pařez, ideálně cca desetiletý, ale to je velmi málo kdy.   


Samozřejmě jelikož žijeme v 21. století, nemusíme běhat po lese a hledat ten správný strom. Můžete si ho zakoupit v armyshopech nebo na internetu, kde je k dostání fatwood z borovic mexických, které mají až 80% pryskyřice. Tuto kvalitu bohužel v našich lesích nedostanete.