Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Historie Browning

front.post
front.public: 23. 08. 2018
000 – obnovený – obnovený – obnovený – obnovený

Není pochyb o tom, že John Moses Browning byl jedním z největších vynálezců zbraní všech dob, jestli ne vůbec největším. Nejenže se stále ve zbraních využívají principy, které přes sto lety objevil. Dodnes se s minimálními změnami vyrábějí některé zbraně, které tehdy navrhl. 


Tento člen mormonské Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů si sice na dva roky vyzkoušel pozici misionáře, mnohem lépe mu ale šlo konstruování zbraní. Odmala vyrůstal v otcově zbrojní dílně, později se svým bratrem založil společnost na výrobu pušek podle vlastního návrhu, základ slavné zbrojovky Browning.  


 


 


 


Invenční plodnost Johna Browninga byla taková, že řadu zbraní navrhl pro jiné zbrojovky zvučných jmen, zpočátku to byl Winchester, později třeba Remington, Colt nebo belgická FN. Do tohoto zbrojního koncernu také dnes značka a zbrojovka Browning patří.   Browning je autorem náboje .45ACP, pro který zkonstruoval dodnes kultovní a častokrát kopírovanou prakticky všemi ostatními zbrojovkami pistoli - typ M1911 (původně vyráběnou Coltem). Další slavnou pistolovou konstrukcí je Browning Hi-Power. Označení naráželo na v té době neobvykle vysokou kapacitu zásobníku, téměř dvojnásobnou proti konkurentům.  


 


 


 


John M. Browning je považován za vynálezce samonabíjecí brokovnice - jeho A5 vyráběly kromě Browningu a FN licenčně také Remington a Savage. Později zkonstruoval také první brokovou kozlici, navíc s jednou spouští (kterou po Johnově úmrtí dovedl do výroby jeho syn Val), a je tak svým způsobem “odpovědný” za dominanci zbraní této koncepce u lovců.   Ovšem asi nejlepším příkladem zbraně, která se aktivně používá i po (téměř) sto letech je Browningův těžký kulomet M2. Zbraň v ráží .50 (12,7 mm) je dodnes hlavní zbraní této kategorie států NATO a pochopitelně nechybí všude tam, kde se něco šustne. Důkazem její skvělé kondice budiž nejdelší potvrzený zásah touto zbraní, který se povedl jednomu z kontraktorů v Afghánistánu. Výstražná dávka určená obsluze nepřátelského minometu byla tak přesná, že ji na vzdálenost 3200 kompletně zkosila.    


 


Názor odborníka:


Od roku 1897, kdy byla vyrobena první Browningova zbraň, je používají miliony, dokonce i desítky milionů střelců pro lov nebo sportovní střelbu.  Tento vynálezce a průkopník zanechal svou stopu ve střeleckých dějinách širokou škálou modelů, pušek a pistolí, které všechny mají jedno společné - jejich spolehlivost a nevídanou úroveň výkonu.