Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Jak nepropadnout panice

front.post
front.public: 18. 09. 2020
000

V případě že se dostanete do situace kdy se ztratíte v přírodě či divočině je nutné zachovat klid. V této krizové situaci pokud nejste psychicky alespoň trochu odolní nastupuje strach a panika z neznámého prostředí. Je velice důležité se zastavit a zklidnit myšlenkové pochody.Zkuste zaměřit svůj zrak na nějaký nejbližší bod před sebou třeba strom, mraveniště a zkuste o tom co vidíte přemýšlet. Tím že převedete svoje myšlenky na něco jiného tak nebudete myslet na to v jaké situaci se teď nacházíte. Takto se po chvíli zklidníte a začnete již v klidu přemýšlet co podniknout pro svoji záchranu. Nebo se můžete řídit čtyřmi jednoduchými pravidly.  


S.T.O.P. 


Tato lehce zapamatovatelná zkratka je vlastně takový jednoduchý návod jak se zachovat v prvním momentu této nečekané situace.    S – Stop znamená stůj. Zastav se a zklidni rozbouřenou mysl, aby z tebe odešla zlost a strach. Trochu si odpočinout a naber sílu pro další postup.


T – Think znamená uvažuj. Je potřeba si ujasnit co mám k dispozici. Podívej se nejen do batohu, ale také okolo sebe co by se mohlo hodit k využití. Promysli si zda se dáš na pochod nebo budeš čekat na záchranu. Pokud se dáš na pochod musíš vědět kterým směrem se vydat abys našel správnou cestu. Jestliže se rozhodneš zůstat na místě a čekat na záchranu nebo ti brání nějaká překážka v pochodu například zranění tvoje nebo někoho ze skupiny je potřeba si najít nějaký přístřešek, jídlo, vodu a také mít teplé oblečení nebo si rozdělat oheň.


O – Observe znamená orientuj se. Pokud máš mapu je to velmi dobré. Jestliže není musíš se orientovat jiným způsobem a určit světové strany podle různých indícií v přírodě nebo podle hodinek. Pokud slunce svítí nebo máš alespoň zdání kde je tak namiř ciferník hodinek tak aby malá ručička směřovala na slunce. Prostor mezi 12 a malou ručičkou hodinek rozděl na polovinu a tím směrem je jih. Naproti je sever nalevo východ a napravo se nachází západ. Pokud je letní čas tak určuješ prostor mezi 1 a malou ručičkou. Toto je jedna z možností jak určit světové strany.


P – Plan znamená plánuj. Zjisti jaké máš zásoby jako jsou: voda, jídlo a teplo.   Toto jsou základní potřeby pro nejbližší přežití. Hlavně si pamatuj, že musíš věřit sám sobě a nevzdat se.


Foto © depositphotos.com/Maridav