Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Jak to dělají žabí muži

front.post
front.public: 17. 09. 2018
time01

Freediving je dnes adrenalinová zábava hlavně pro mladší ročníky. Kdybychom si to rozložili, tak free je volný a diving je potápění, v praxi to znamená potápění bez dýchacího přístroje. V podstatě by se dalo i říct, že je to potápění na jeden nádech.  


 


Jako všechen sport, tak i tento se dělí na několikero odnoží, tudíž to vezmeme postupně. Hlavní kategorie jsou tři. Rekreační nádechové potápění je bráno jako šnorchlování, to není úplně typický freediving. Něco podobného, co se týká smyslu, je lov harpunou na nádech, což je vlastně nelegální věc, protože tímhle způsobem přicházejí o život mořská zvířata. My se budeme zabývat sportovními typy freedivingu.  


 


Jako první tu máme tzv. statickou apneu. Tenhle typ freedivingu můžete nejvíc vidět v bazénech a spočívá to v tom, že jste obličejem otočeným ke dnu, ale pozor, neplavete, jste prostě v klidu. Dynamická apnea je druhý typ. Ta existuje s ploutvemi i bez ploutví a je to vlastně na čas, protože plavete pod vodou na jeden nádech a měří se čas, jak jsme řekli. Hloubkový freediving neboli tedy hloubkové potápění má další čtyři kategorie. Tak za prvé, konstantní zátěž, i zde s ploutvemi i bez nich. Tady jde v podstatě o to, co nejhlouběji se ponořit, ale jen pomocí vlastních sil. Může se použít tak maximálně lano, kterého se člověk přidržuje.  


 


U vodního ponoru se musí ručkovat po laně, v tom je ten rozdíl od konstantní zátěže. Variabilní zátěž je druh freedivingu, už podle těch dvou slov, že se musí člověk dostat do co největší hloubky za pomoci zátěže. A konečně bez omezení, to spočívá v tom, že potápějící se chce dosáhnout co největší hloubky za pomoci zátěže, přičemž si pomáhá lanem a vztlakovým zařízením. To jsme rozdělili freedivingové disciplíny a ještě se podíváme na ideální místa, kde se dá tento adrenalinový sport provozovat. Těch je opravdu strašně moc. Pokud si vezmeme, například naši republiku, tak i zde je to možné.  


 


Takže, například taková Babí hora u Telče. Zde se můžete potápět do střední hloubky. Hříměždice u Příbrami taky nejsou špatná volba. Nachází se zde lom, který slouží i jako koupaliště místním občanům. Ani Morava nezaostává – Jasenice u Valmezu. Tady pozor, je to přírodní památka. Rumchalpa je poměrně poetický název pro lom ležící u Nové Paky. Do hloubky deseti metrů je to v pořádku, od čtrnácti metrů už si nebudete vidět ani na špičku nosu. Hodí se to spíše pro ty, co neradi riskují a stačí se jim se potápět do menších hloubek.  


Foto © Depositphotos.com/mihtiander