Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Jak vybrat neopren

front.post
front.public: 07. 09. 2020
000

Neopren je oblek, který používáme pro kite, surf, wake, plavání, kajak, windsurf, potápění a rafting. Jak ale vybrat ten správný? Jakou zvolit velikost a jak vlastně tento oblek funguje?  Neoprenů existuje opravdu několik druhů a to suché, s lepenými švy, s kašírem, s odnímatelnými rukávy, celogumové, suché, zvlášť pro muže, děti a ženy. Ale jaký vybrat, aby v něm bylo teplo, nebyl hrubý a skvěle padnul? Základní funkce tohoto obleku je ochrana proti chladnu a otěru. Aby vše fungovalo tak, jak má, musíme vybrat správnou velikost. Standardní neopren ve vhodné velikosti propustí tenkou vrstvu vody na tělo, které se ohřeje a plní pak velmi dobře svou tepelně izolační funkci. Průtoku vody zamezují manžety na zápěstích, kotnících a okolo krku. Když je neopren buď malý, nebo naopak velký, voda se k tělu nedostane či protéká a tělo se zbytečně ještě ochlazuje. Rukávy by měly být volnější kvůli snadnější pohyblivosti. Velikosti jsou v základu klasické S, M, L, XL, ale někteří výrobci neoprenů již tuto škálu rozšířili o tzv. mezi velikosti, prodloužené či zkrácené velikosti, širší pro statné jedince nebo naopak úzké pro hubené.   


Dalším kritériem je samozřejmě na jaký sport neopren potřebujete. Kašírové chrání proti otěru a jsou určeny pro vodní sporty, kde vás má tento oblek ochránit před ostrými a drsnými povrchy a navíc tento speciální materiál odvádí vodu z jeho povrchu. Je proto univerzální variantou. Luxusnější podoba tohoto typu je neopren s tepelnou titanovou vložkou. Pro plavání, kiteboarding či windsurfing vyberte ale určitě celogumový neopren nebo kombinovaný s kašírem. Pozor ale, gumové části jsou velmi náchylné na protrhnutí. Suchý neopren má zase logicky jedinou funkci, a to udržet tělo maximálně v suchu.  


Důležité je také si uvědomit, v jakém období budete neopren používat a podle toho vybrat jeho sílu. Označení je jednoduché – např. 5/4/3 – 5 mm na tělo, 4 mm na nohy a 3 mm na ruce. Dále potom letní neopreny mají šité švy nelepené – overlock, kterými do něho teče. Suché švy jsou lepené a zajišťují buď žádný, nebo jen minimální průtok vody a tedy zajistí lepší tepelně izolační vlastnosti. Takže do chladného počasí vyberte zimní polosuché nebo suché neopreny o síle 5 mm s lepenými švy, nepropustným zipem s ochranným límcem, pevnými manžetami, titanovou vložkou s velkou pružností z kašmírového materiálu ideálně ještě doplněný vyztuženými koleny. Letní varianta je určena do vod s teplotou nad 20 stupňů s tloušťkou 3/2, šitými švy a standardním zipem. Ovšem pozor, titanová vložka je výhodou i v teplých měsících. Když je voda teplejší než 22 stupňů, můžete používat krátký neopren nebo neopren s odnímatelnými rukávy a nohavicemi. Nepodceňujte ale také další vybavení, jako boty, rukavice, vesty, kukly a další.