Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Jak vybrat ten nejvhodnější dalekohled pro lovecké účely?

front.post
front.public: 08. 10. 2019
000

Při výběru mobilu, nové počítačové sestavy nebo digitálního fotoaparátu jsme si naprosto jisti vlastním výběrem a schopnostmi si z obchodu odnést ten pravý. Jakmile však přijde řada na dalekohled jsme prakticky bezradní.


 


Dalekohledy jsou dnes výsadou speciálních složek, sportovců, lovců a outdoor turistů. My si ale myslíme, že by v každé domácnosti měl být, alespoň jeden univerzální. V tomto článku se podíváme na základní orientaci při výběru loveckého dalekohledu.


 


Velikost zvětšení / průměr objektivu


Tyto důležité parametry odhalíte již v samotném názvu dalekohledu - označují se čísly 8x30 nebo 10x42 atd. První číslo nám prozrazuje velikost zvětšení a druhé číslo průměr přední čočky. Pro denní lovy nám postačí menší průměr objektivu, naopak k nočnímu šoulání a za šera je důležité tento parametr navýšit.


 


Váha


Hmotnost dalekohledu je rovněž důležitým parametrem. Přeci si nechcete koupit na krk závaží. Zařízení by mělo mít ergonomický tvar a váhu takovou, aby nepřekáželo při pohybu. Pamatujte, že každý gram dolu je velká výhoda.


 


Materiály


Ty určují celkovou životnost dalekohledu a kvalitu přenášeného obrazu. Zde žádné kompromisy nehledejte. Optika musí být výhradně z optického skla, nestačí pouze hranoly nebo čočka - lpěte na celistvosti.


 


Ovládání


Sázejte na jednoduchost, plynulost a přesný chod. Zkrátka vám musí padnout do ruky bez jakéhokoliv odporu. K tomu samozřejmě náleží i povrchová úprava a příjemný úchop. Dalekohled nesmí z rukou vypadávat ani v období mrazu nebo deště.


 


Ochranné prvky


Lov za deště, průchod houštinami nebo vysokou trávou je z pohledu poškození dalekohledu riskantní, tedy za předpokladu, že nemá žádné ochranné prvky. Dalekohled musí být vybaven odnímatelnými kryty u objektivu tak okulárů. Nejlepší výrobci vkládají do svých modelů navíc ochranné vrstvy venkovních čoček.


 


Nejlepší je vlastnit dalekohledy dva pro denní a noční lov. Univerzální dalekohled nebude nikdy dosahovat potřebných kvalit. Pokud i přes to budete lpět na nákupu jednoho dalekohledu, zaměřte se na modely 10x50 s cenovkou nad deset tisíc.