Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Judo, zranit nebo jen získat kontrolu?

front.post
front.public: 02. 11. 2018
time01 – obnovený-kopie

Judo patří ty vůbec nejznámější sporty. Kromě správné techniky úderů a obrany, vás toto bojové umění naučí i mnoho dalšího. Soustředění, koncentrace, vnitřní klid a mnoho dalších atributů lze zlepšovat a zdokonalovat při soustavném cvičení oblíbeného bojového umění.  


 


Historii juda začal na konci roku 1882 Džigoró Kanó. Traduje se, že motivem k založení tohoto bojového umění, byla období jeho středoškolských studií a napadání jeho osoby od starších a silnějších spolužáků. Jak již lze podle jména poznat, judo svou bohatou historii započalo v zemi vycházejícího slunce. Ačkoliv se označení ,,judo“ vžilo do podvědomí lidí, jeho skutečný název je Kodokan Judo, jelikož název ,,džudó“, již v té době existoval a zakladatel sportu tedy musel vymyslet název jiný.  


 


   


 


 


Poté, postupem času se Kodokan Judo stále zdokonalovala a překročilo i hranice Japonska. Šíření tohoto umění bylo tak rozsáhlé, že v roce 1964 se stalo olympijským sportem. Na olympijských hrách bylo jednu chvíli hned osm hmotnostních kategorií Juda. Od superlehké, přes těžkou, až po kategorii bez rozdílu váhy. Poslední kategorie se však z programu her poměrně brzy vytratila a zůstalo tak již pouze sedm hmotnostních kategorií. Ve stejných kategoriích soutěží muži i jejich ženské protějšky.   Mírnou odlišnost od ostatních sportů, lze v Judu nalézt v možnosti výběru co se soupeřem provést. Jedna z možností je pouze získat kontrolu nad snahou protivníka a osvětlit mu, že jeho snažení je marné.


 


Tou druhou možností, kterou tento sport nabízí, je, že protivníka při správném provedení techniky poraním. Zranění by neměli být vážné, přesto jistě není například vykloubení nic příjemného. Stejně jako většina jiných bojových umění, by se i Judo mělo používat výhradně k sebeobraně a nemělo by sloužit jako zbraň proti komukoliv, kdo judistu nenapadá.   Při sportovní verzi sportu, kterou lze vidět třeba na olympijských hrách, není cílem soupeře zranit, nýbrž povelenými technikami jej zdolat a získat nad ním kontrolu. Duel má několik pravidel. Tím prvním je, že se oba judisté před zahájením zápasu ukloní, na znamení úcty. Rozhodčí pak slovem ,,hadžime“ střetnutí odstartuje. Přerušení zápasu nastane v případě, že z úst rozhodčího zazní ,,mate“. Ohodnocení techniky judisty poté probíhá na třech rovinách. Tou první je, že technika byla provedena správně i s dostatečnou razancí. Tomu se říka ,,ippon“.


 


Další možností je spravné provedení techniky, ale nikoliv s dostačující razantností nebo naopak. Tato možnost se označuje jako ,,wazari“. V situaci kdy jeden ze soupeřů spadne na bok, většinou zaznívá ,,juko“.


Foto © Depositphotos.com/razvanchirnoaga