Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Katana - symbol moci a slávy

front.post
front.public: 01. 11. 2018
000  – obnovený – obnovený

Asi nejslavnější japonský meč je dobře známý i za hranicemi země. Co ale učinilo katanu tak populární a v čem byla unikátní ve srovnání s jinými japonskými (ale i třeba evropskými) meči? Jako první se nabízí odpověď, že se tak stalo díky její oblíbenosti v soubojích. Svou roli ale sehrála také její univerzálnost.Zahnuté ostří


První japonském meče dovezené z Číny i jejich pozdější domácí kopie byly rovné, jednoruční, s ostřím po obou stranách. Podobně jako jiné moderní japonské meče má ale katana zahnutou čepel s ostřím jen na jedné straně a drží se oběma rukama. Jejich zakřivení souviselo s masivnějším využíváním jezdectva v boji. Ze sedla koně se totiž zahnutý meč ovládá mnohem lépe. Katana díky svému tvaru sloužila spíš k sekání než k bodání. Katana se začala používat v 15. století. Proti svému předchůdci jezdeckému zakřiveném meči tači, který byl zalomený nad  rukojetí, byla katana více zakřivená na konci ostří. K sekům se nejčastěji používá právě jeho horní třetina.  K výrobě této zbraně používali japonští mistři mečíři také mnohem kvalitnější materiál i důmyslnou technologii výroby.  


 


Jedinečná katana


Katana se proslavila hlavně jako soubojový meč. Byla symbolem výsostného postavení samurajů, kteří ji jediní mohli nosit. Do jejich výzbroje patřila spolu s druhým samurajským mečem  wakizaši a krátkou dýkou tantó. Rozměry katany byly 61 až téměř 90 centimetrů, wakizaši byl kratší.  Byl proto výtečný k boji v menších uzavřených prostorách, naproti tomu katana dominovala na volném prostranství. Katana mohla být používána v boji na koni, a pokud byl kůň zabit, mohl jezdec zdatně bojovat i na zemi. Větší japonské meče nodači používané pěšáky v boji proti jezdectvu byly delší a těžší než katana. Díky tomu se jimi daly zasadit silnější údery. Jejich delší dosah byl ale ve srovnání s katanou kompenzován horší ovladatelností.  


 


Ústup ze slávy


S nástupem střelných zbraní v období Meidži skončila nejen éra mečů, ale také éra samurajů. Moderní země už nepotřebovala válečníky, ale manažery, kteří zemi zmodernizují a pomohou otevřít světu. Na druhou stranu i  mnozí samurajové se tomuto trendu dokázali přizpůsobit.  


 


Věčný meč


Po 2. světové válce zakázali vítězové poraženým Japoncům nosit i vyrábět sečné zbraně. Po zrušení zákazu se Japonci k zapomenuté tradici vrátili a znovu nacházeli způsoby tradiční výroby mečů. Katana si do dnešních dnů uchovala posvátný význam pro většinu Japonců. Dnes slouží japonské meče především k dekorativním účelům nebo třeba k provozování bojového umění iaido.


Foto © depositphotos.com/vkovalcik