Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Legendární UTON

front.post
front.public: 12. 10. 2015
time00-kopie
Útočný armádní nůž značky Mikov je legendou mezi českými noži. Od roku 1975 je součástí výzbroje českých ozbrojených složek a speciálních sil a od dětství po něm toužil každý kluk.

 

Tento speciální nůž byl vyroben v rámci výběrového řízení pro vyzbrojení české armády. Jedním z uchazečů byl i Mikulášovický Mikov a do tendru přišel s úplně novým typem nože. V rámci vývoje bylo vyvinuto několik samostatných typů pro jednotlivé oborové použití. Základní útočný nůž, verze pro průzkumníky a verze pro piloty.

 

 

Jedním z parametrů výběrového řízení byl i hod nožem, který vlastně Utonu celý tendr vyhrál. Cesta k prezentaci byla dle vyprávění pamětníků značně zamotaná, onemocněl nožíř, který se na ni celou dobu jako nejlepší vrhač připravoval. Dále musel být zmenšen terč na který Uton házeli, aby se vešel do auta. Výsledkem bylo, že nožíř, který na prezentaci generálního štábu Uton házel se netrefil a nůž se zabol hluboko do cihlové zdi. Zabodl se dokonce tak, že téměř nešel vyndat. Povídá se, že toto rozhodlo a armáda si vybrala pro přezbrojení Uton, který porazil i zeď.

Tolik k legendám a teď něco málo k noži samotnému. První kusy byly ručně kované a údajně mají nejkvalitnější čepele. Jsou značeny 0001. Uton byl ryze českou záležitostí, čepele Mikov, rukojeti Gumokov z Hradce Králové, pouzdra šil pan Kučera z Vilémova za pomoci nožíře Vladimíra Trojana.

 

 

Uton je dnes už sběratelskou záležitostí. Když pomineme ty kusy, které se jaksi ztratily z armády při výkonu základní vojenské služby, tak existuje několik těžko sehnatelných rarit.

Nejvzácnější jsou Utony s barevnou rukojetí. V první sérii bylo vyrobeno 2-5 ks utonů se zelenou rukojetí, s modrou a s červenou. Tyto kusy byly uloženy v továrně Mikov a v roce 1990 byly ukradeny a skončily pravděpodobně v soukromých sbírkách.

 

 

Vzhledem k tomu, že se Uton vyrábí dodnes a stále je o něj zájem, jedná se pravděpodobně o nejúspěšnější český nožířský výrobek.

http://www.mikov.cz