Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Oni vás vidí, vy je však ne

front.post
front.public: 16. 09. 2020
time01 – obnovený

Leží nepozorovaně na jednom místě mnohdy až několik dnů. Jsou perfektně maskováni, mají dalekonosné zbraně a speciální výcvik. Vidí a ,,slyší“ vše co se na bojišti odehrává. To jsou odstřelovači.  


Od druhé světové války jsou snipeři součástí prakticky všech konfliktů. Jejich schopnost trefit cíl na obrovskou vzdálenost je pro bojové jednotky velmi důležitá a pokud k tomu přičteme demoralizaci, kterou takovými zásahy způsobují v řadách nepřátel, dala by se jejich role označit za téměř klíčovou. Mnohdy je totiž již samotná přítomnost sniperů na bitevním poli pro nepřítele strašidelnější, než samotný boj.   Na vzdory mýtům, které o odstřelovačích panují, tito střelci nikdy nepracují sami. Ať už číhají na nepřítele ve dvoučlenných nebo šestičlenných skupinách, osamělého snipera nenajdete. Úkolem těchto pomocníků je poskytovat střelcům krytí, jelikož ti si za záda nevidí. Dále pomáhají se ,,skenováním“ prostředí a asistují také při určování vzdálenosti cíle, síle větru a dalších proměnných, na kterých závisí přesnost výstřelu. Protože sebemenší nepřesnost ve výpočtech může znamenat, že cíl bude minut o decimetry či dokonce metry.  


Další a pro odstřelovače klíčovou dovedností je krytí. Správné splynutí s okolním prostředím, které zabraňuje nepříteli jeho odhalení, je první lekcí, kterou se odstřelovači učí. I přes zvládnutí dobrého maskování, však snipeři nestřílí z jednoho místa více než dvakrát, jelikož by hrozilo jejich odhalení. Zajímavou sondou do mysli těchto přesných střelců je jistě film Nepřítel před branami, v němž hraje hlavní roli sovětský odstřelovač Vasilij Zajcev, který v období druhé světové války skutečně bojoval u Stalingradu.  


Vzdálenost, na kterou jsou schopni špičkově vycvičení střelci svůj cíl zasáhnout se pohybuje od 1.5 do 2 kilometrů. Střelba na větší vzdálenost je i pro výborné snipery velmi náročná a není zdaleka tak přesná. Právě kvůli vzdálenosti se také, navzdory dalšímu mýtu, střílí na střed trupu nepřítele, nikoliv na hlavu. Plocha pro účinný zásah je větší a z psychologického hlediska je pro vojáka lepší mířit na ,,knoflík u košile“ než mezi oči. Nelze také nezmínit odpověď jednoho amerického odstřelovače na otázku reportérky CNN co cítí, když střílí teroristy ? Jeho odpověď zněla: „ Zpětný ráz. “  


Ať už je tedy role snipera prostá jako průzkum okolí pro postupující jednotky nebo náročná jako střelba na cíl vzdálený několik kilometrů, žádná armáda se v dnešní době bez těchto bojovníků neobejde. Zajímavý rekord v této disciplíně momentálně drží neznámý australský voják, který svůj cíl zasáhl na vzdálenost 2815 metrů a vystřelenému náboji trvalo téměř čtyři vteřiny než zasáhl cíl.