Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Savate - pouliční rvačka s pravidly

front.post
front.public: 22. 05. 2019
time00

Z posledních článků o bojových umění, mohli někteří z vás získat dojem, že jinde, než v Asii, žádný bojový sport vlastně nevznikl. Že tomu tak rozhodně není, by vám měl dokázat dnešní článek. Ten se bude týkat Savate. Nepříliš známého, ale velice zajímavého bojového umění.  


 


Bojové umění Savate vzniklo na konci 18. století, ve druhém největším francouzském městě. V Marseille. Bylo vytvořeno námořníky, kteří mnohdy cestovali do různých koutů světa a seznamovali s různými druhy bojových umění. Savate se vyznačuje především údery nohou, které jsou pro něj typické. Odtud také má svůj název, jelikož Savate ve francouzštině znamená dělnická obuv. Tento sport se inspiroval z bojového umění chausson, což byla zase obuv, kterou nosili šermíři.  


  


Ačkoliv prim u tohoto sportu hrají kopy nohou, jen s nimi si bojovníci nevystačí. Lze tedy použít i výpady rukama. Důležité pravidlo, které se však ctí je, že při tomto stylu boje se nesmí používat žádná zbraň. Jen vlastní tělo. První oficiální školu Savate založil na začátku devatenáctého století Michel Pisseux. Především v zemi jeho původu, je možné dodnes nalézt velké množství škol, které se mu věnují. Ovšem tvrzení, že nikde jinde jej nenajdeme, by bylo chybné.  


 


Savate řadíme do skupiny tzv. Street fighting, což znamená pouliční boj. Přestože bylo umění založeno v Marseille, velké množství pouličních potyček vedených tímto stylem bylo vidět v dřívějších dobách spíše v Paříži, než v městě jeho založení. Faktem ovšem je, že nejen francouzská města byla svědky bojů v Savate stylu. Vždyť školy tohoto sportu byly a jsou i nyní například v Itálii, Německu či ve Španělsku, kde, ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, má Savate také velkou fanouškovskou základnu a mnoho lidí, převážně mladistvého věku, se k tomuto sportu hrdě hlásí.  


 


Savate sice dnes nepatří mezi nejznámější bojová umění, ale i přes tento fakt, se v něm pořádají turnaje a soutěže. Ty jsou, stejně jako u většiny ostatních sportů, rozděleny do váhových kategorií, od nejlehčí, až po těžkou váhu. Nejlepší bojovníci se zde utkávají o titul tzv. ,,Stříbrné rukavice'', což je nejvyšší možné uznání, kterého v tomto sportu lze dosáhnout. Za zmínku také jistě stojí, že francouzská federace Savate byla založena až v roce 1965. Téměř dvě století po jeho vzniku. A poslední třešnička na závěr. Savate bychom na současných olympijských hrách hledali marně, ale vždycky tomu tak nebylo. V roce 1924 byla soutěž v tomto sportu součástí her konaných v Paříži.


Foto © Depositphotos.com/tankist276