Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Spaní v přírodě – jak si kdo ustele, tak si lehne

front.post
front.public: 16. 05. 2018
000

Na světě je mnoho zajímavých míst a málokdy nám stačí pouhý den k tomu, abychom prozkoumali skryté poklady a přírodní krásy zvolené oblasti.


 


Pokud máme potřebné vybavení a zkušenosti, můžeme si naplánovat několikadenní pobyty v přírodě, přechody rozsáhlejších oblastí a objevovat tak i méně dostupná, přesto nádherná místa.


 


Bez spacáku ani ránu
Naprostým základem je spací pytel. Na trhu je velké množství firem, nabízejících nepřeberné množství výrobků, lišících se podle konstrukce, tepelného komfortu či účelu použití. Existují dva základní druhy izolačních náplní využívaných k výrobě spacáků, a sice syntetická vlákna a peří. Hlavní předností spacáků ze syntetických vláken je skutečnost, že dostatečně hřejí i po namočení. Péřové spacáky vynikají vyšší hřejivostí, nižší hmotnost a delší životností. Po navlhnutí však velice rychle ztrácejí svoje tepelné vlastnosti.


 



 


Postel a střecha nad hlavou?
Komfort spaní výrazně zvýšíme, pokud si zajistíme izolaci od země a střechu nad hlavou. Jako izolace nám poslouží karimatka, ať již pěnová či nafukovací. Nejkomfortnějším přístřeším je bezpochyby stan. Ne všude jej však můžeme postavit a hmotnost bývá nezanedbatelná. Tarp je jednoduchý přístřešek tvořený podpěrnými tyčkami a plachtou, která je přes ně vypnuta. Je skladnější, ale často bývá bez podlážky a neposkytuje tak dodatečnou izolaci od země. Osobně dávám přednost zavěšení hamaky, nad kterou v případě potřeby vypnu plachtu. Skladné, lehké a praktické. Doporučuji i v tomto případě přibalit alespoň tenkou karimatku, která zabrání prochladnutí ledvin. Praktickým řešením je i bivakovací pytel, do kterého si zalezete i se spacákem a ochrání vás proti větru i dešti.


 


Co je nejlepší?
Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Volba vybavení se liší nejen podle ročního období, místního podnebí a typu krajiny, ale také podle délky pobytu či osobních preferencí. Každý si sám musí vyzkoušet, co mu nejvíce vyhovuje a co se mu osvědčí při jeho toulkách přírodou. Zkrátka, jak si kdo ustele...