Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Survival: Oheň

front.post
front.public: 06. 10. 2018
000  – obnovený – obnovený

Oheň považujeme primárně za zdroj tepla a také jako pomocníka při přípravě pokrmů. Ovšem je také znakem přítomnosti civilizace a podpůrným psychologickým prostředkem. Čerpáme z něj sílu bojovat. Schopnost rozdělat oheň často rozhodne mezi životem a smrtí.  Je to tedy jeden z nejdůležitějších dovedností survival. Poslouží vám také ke sterilizaci vody, bandáže, k signalizaci a ochrání vás před zvířaty, což je sporné, jelikož zvěř i přitahuje.   Jak jsme již zmínili, nejdůležitější je umět oheň rozdělat. Ideální jsou samozřejmě sirky zabalené, aby nenavlhly, ale když nejsou, poslouží křesadlo, hořčíkový podpalovač, troud a sluneční paprsek prostřednictvím lupy, sklenice nebo čočka foťáku. Další pomocník je elektrický výboj jako třeba jiskra z akumulátoru či baterie, chemická reakce (vyrobíte lehce vznětlivou směs z dostupných chemikálií). Vše chce samozřejmě trpělivost, trénink. Pokud nosíte zapalovač, určitě zvolte benzinový, jelikož se do něj daleko snadněji shání palivo.  


  


Zmínili jsme troud. Co to vlastně tedy je? Je to materiál, který je snadno hořlavý, a tedy nejvhodnější k zapalování ohně. Noste ho u sebe ve vodotěsném obalu. A co tedy dát do vodotěsného obalu? Suchou trávu, suché listí, chmýří třeba z pampelišek….. suché jehličí, drcená kůra stromů, listí z palmy suché, shnilé dřevo, peří, výstelky hnízd, sušené drcené houby ideálně choroš, kousíčky papíru, piliny, vata, hedvábí, smotky z nití. Vede samozřejmě březová kůra, obsahující i olej a proto chytne i vlhká.  


 


Otop je potom to, co hoří a dává nám teplo. Nejpoužívanější je samozřejmě dřevo třeba z jehličnanů. Na třísky volte dřevo měkké z pryskyřičnatého dřeva. Rychle hoří, kouří a létají z něj jiskry. Na ně pozor, mohly by i poškodit vybavení. Z listnatých stromů je dřevo tvrdé, ale zase vydrží déle hořet. Ideální je ho tedy použít na noc, abyste nemuseli často vstávat a přikládat. Dobrým otopem je také uhlí, usušený zvířecí trus, suchá rašelina, ta sice ke vznícení vyžaduje silný plamen, malý oheň spíš zadusí, ale má vysokou výhřevnost a netvoří prakticky žádný kouř a plameny.


Foto © depositphotos.com/Kesu01