Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Team Vendy - vnitřní vybavení přileb

front.post
front.public: 26. 08. 2020
01

Vnitřní výplň uvnitř přileb je velmi široké téma především proto, že přilby se dnes používají v nejrůznějších oblastech lidských činností a podle toho se volí materiál, odolnost, váha, ale také vnitřní výplň.


V dobách minulých, kdy se uvnitř helmy nacházely dva kožené pásky do kříže, o které se opírala hlava, jsou již dávno pryč. Účel byl pouze ten, aby plechová přilba neležela přímo na hlavě vojáka. Tento způsob se udržel velmi dlouho a ještě dnes můžeme stejný způsob nalézt například u přileb pro stavební dělníky. Jinou kategorií, která prošla největším vývojem, jsou přilby určené pro ozbrojené složky, kdy je dnes funkce především balistická, pro ochranu hlavy před střepinami a před zásahem střelnými zbraněmi menších ráží. Menších ráží proto, že i v případě že by helma zachytila kulku s větší energií, energie v projektilu by hlavu uvnitř přilby rozmáčkla jako meloun.Pro minimalizování přenosu energie z kulky směrem do naší hlavy slouží tvar a materiál helmy a své místo zde má také vnitřní vyložení helmy, které nám může v případě potřeby zachránit život a v jiných případech zajistit správný odvod potu, nebo pevné uchycení a uzpůsobení tvaru naší hlavy. Nejhorší co může pro vojáka, nebo policistu při výkonu služby být je přilba, která stále mění polohu a nedrží pevně na svém místě při různých manévrech hlavy.


Tento problém řeší komplex opatření, které tomu všemu zabraňují. Jako základním prvkem je samotná vnitřní vystýlka helmy, která se na vnitřní plochu helmy dá rozmístit tak, že přesně odpovídá tvaru vaší hlavy a zajišťuje odvod potu. Dalším nepostradatelným prvkem je podbradník, který drží helmu na stejném místě vzhledem k hlavě a pro případ kdy musíte být hlavou dolů, například při slaňování zajišťuje, že vás přilba neopustí. Podbradník musí opět splňovat celou škálu požadavků jako zanechání prostoru pro sluchátka, rychlá nastavitelnost, rychlé odepnutí atd. Vnitřní vystýlka přilby má pro každého trošku jiný význam. Základní předpoklad je většinou stejný a to rozmístit vystýlku tak, aby se nám na hlavě přilba nehýbala a byla v poloze, která nám zajišťuje největší prostor pro manévrování. Vzhledem k tomu, že hlava nám slouží také jako chladič, kdy při zvýšené námaze odvádí až 80% tepla směrem vzhůru, nabízí se otázka, zda se nám nebude hlava v helmě přehřívat. V dobách plechových „blembáků, tomu tak standardně bylo. V dobách kevlarových přileb s modulárním systémem vystýlky je to o dost lepší.


Materiál, ze kterého se vystýlky vyrábí, je pórovitý a tudíž skrz něj prochází teplo a vlhkost až k stěně přilby, kde kondenzuje a po stěnách přilby stéká dolů. Ochranné přilby pro speciální jednotky mají již v helmách odvětrávací otvory, což ale velmi snižuje ochranu a navíc se většinou nejedná o přilby balistické, ale spíš ochrana proti tupému úderu. Vždy je třeba volit správnou přilbu za konkrétním účelem a k tomu také doplňky jako vnitřní vystýlka, podbradní pás, případně lišty pro uchycení dalšího vybavení. Je totiž nežádoucí, aby vás vlastní ochranný prostředek jako přilba rozrušovala, příliš omezovala a tím zhoršovala vaše soustředění na vykonávání vašeho úkolu, kterým může být služba na ochranu evropských hranic, mise v Afganistánu, nebo horolezecký výstup, protože ve všech těchto případech je přilba podstatnou součástí výstroje a pokud neplní svou funkci správně, může to způsobit velké problémy.