Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Veronika Rodová - Umí se ženy bránit?

front.post
front.public: 21. 07. 2019
000-obnoveny-obnoveny

Sebeobrana žen je velmi diskutovaným tématem i ve světle aktuálního dění ve střední Evropě. Ani dříve nebylo pro ženy příliš bezpečné se v noci pohybovat po osamocených místech, kde na ně mohl číhat skrytý násilník.


 


V současné společenské situaci a stínu migrační krize, kdy v evropských městech vznikají no-go zóny je téma sebeobrany žen ještě aktuálnější. Nemusí jít vždy o extremistu, někdy stačí jít běhat do lesa, pustit si do uší hudbu a přestat vnímat okolí.


Umí se tedy ženy bránit?


O této tématice jsme si krátce popovídali s Veronikou Rodovou, zápasnicí MMA z pražského Primmat Gymu.


 


Veronika​Rodová  • MMA fighter

  • European Champion WMMA

  • MMA amateur score 9:1 (Prohra v prvním zápase na body)

  • Blue belt BJJ

  • Profi fight debut: GCF 28.1.2018


FCB profil ZDE


  


Jak dlouho se věnuješ bojovým uměním?


Ahoj, kolem bojových sportů se pohybuji až od 17 let. MMA si mě tak trochu našlo samo :D. Začala jsem s karate a zhruba ve 20 jsem se dostala na první trénink BJJ a grapplingu (*brazilian jiu jitsu). Sportovní karate jsem opustila, nebylo to to pravé pro mne a začala si hrát s myšlenkou na nějaký plnokontaktní bojový sport. Díky BJJ jsem poprvé slyšela jména jako Eldar Yakuza, Pepa gorila Král, Marek Lončák apod.
Cíleně jsem odešla ve 23 pokračovat ve studiu v Praze a tak jsem poprvé přišla do JngleBJJ a Primmat gymu a už jsem zustala :-).


 


Proč sis vybrala zrovna MMA v Primmat gymu?


Díky trenérovi BJJ, který zároveň trénuje v Jungle Bjj a v Primmat Gymu. Zhruba po půl roce v Primmat Gymu jsem absolvovala první zápas na MMA lize. Dostala jsem se do závoďáku a začala cíleněji pracovat (trénuji pokud možno 2xdenně, cca. 10-12 tréninkových jednotek týdně, záleží na fázi přípravy, zdraví a dostupnosti času)...našla jsem sport, který mě naplňuje a partu skvělých lidi a tak trochu rodinu...


 


Umí se dle tebe současné ženy bránit?


Moc ne. Všeobecně lidem chybí pohyb a schopnost se přirozeně a bezbolestně hýbat. Některé ženy se podceňují, neví kde a neumí získat správné informace, mají předsudky a bojí se vůbec začít.


 


Jakou by si měla radu pro ženy, které se ocitnou v ohrožení?


Situaci nejlépe předcházet a vyhýbat se zbytečným konfliktům, být si vědom rizik. Pokud se do konfliktu již dostanu hlavně zachovat klid a nepanikařit! Snažit se co nejrychleji z dané situace pokud možno zmizet a nehrát si zbytečně na hrdinu. Pokud to situace bude vyžadovat umět použít základy sebeobrany, a být schopen zareagovat. Ano, dělám jeden z nejtvrdších sportů, ale sama jsem si vědoma, že ženské tělo je z fyziologického hlediska slabší a že vždy záleží na konkrétní situaci a podmínkách.


 


Dá se podle tebe na takovou situaci připravit? Byla by žena schopna například po roce tréninku v Primmat Gymu schopna reagovat a efektivně se ubránit?


Každá situace je jedinečná, není univerzální návod, ale lze si snadno osvojit některé schopnosti a natrénovat, jak reagovat včetně psychiky. Záleží i to jak člověk působí, jelikož si útočník vybírá spíše slabší oběť. Primárně se věnujeme sportovnímu MMA. Po roce u nás (záleží, jak intenzivně trénujete), se naučíte minimálně správně hýbat, získáte sílu a kondici, budete si vice věřit. Dále budete schopni zareagovat, osvojíte si jak udeřit, jak někoho dostat na zem, kam útočit a proč, jak se z některých situaci dostat, jak zápasit na zemi a navíc tě to v super kolektivu bude bavit ;-).


 


 


PRIMMAT GYM PRAHA stojí na třech základních pilířích - JOSEF KRÁL, PAVEL BECHTOLD, MAREK LONČÁK.


Před zhruba 5 lety, kdy všichni 3 byli na volné noze, trénovali různě po gymech, byli bez zázemí, nikam vyloženě nepatřili a nikde to nebylo to ono se to rozhodli změnit a vznikl PRIMMAT. Dneska je PRIMMAT GYM jeden z nejlepších a nejúspěšnějších MMA gymů v ČR.


 


Byla by ale chyba si myslet, že u nás trenují jen závodníci. Chceme MMA posunout mezi širší okruh lidi. A proto k nám můžete přijít na MMA pro začátečníky FUNKČNÍ nebo KRUHOVÉ tréninky BRAZILSKE JIU JITSU pro začátečníky, THAI BOX pro začátečníky, GRAPPLING pro začátečníky a nesmím zapomenout na tréninky pro děti od 5-14 let, zaměřené hlavně na komplexní pohybovou průpravu s prvky bojových sportů.


 


Každý z tréninku je veden zkušeným instruktorem (trenérem specialistou) na danou disciplínu.


 


Otevřeno máme od 07.00. Do 21.00. A samozřejmě taky o víkendech.


 


https://www.facebook.com/PriMMAtGymPraha/