Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Vybavení v boji

front.post
front.public: 13. 12. 2018
time01 – obnovený

Během válečných misí musí voják kolikrát spoléhat jen sám na sebe a na svou výstroj a výzbroj. Proto je důležité, aby byla co možná nejlehčí, ale zároveň musí obsahovat vše, co bude v boji potřeba. Pojďme se tedy podívat, jak vypadá základní vybavení vojáků v boji.  


 


Díky rozvoji technologií se vybavení vojáků v posledních letech často razantně měnilo. Začít bychom měli tedy od nejcitlivějšího místa na zásah a tou je hlava. Vývoj bojových helem zažil, stejně jako ostatní vybavení, velký rozvoj. Tato část výstroje se již nevyrábí z nepraktické ocelové skořepiny, jako tomu bylo dříve. Místo toho vojákovu hlavu chrání lehká a odolná kevlarová helma, která je většinou pokryta pružnou sítí pro snadné maskování. Na helmách můžeme také často vidět brýle, které chrání oči vojáků ať už je to proti písku nebo čemukoliv jinému, co by dotyčnému ztěžovalo boj.  


 


Dominantou výzbroje většiny vojáků je neprůstřelná vesta, která chrání životně důležité orgány proti zásahu nepřítele. Typ ochranných vest se v různých státech mění, ale celkově lze říci, že se dnes již vyrábí převážně ze stejného materiálu jako vojenské helmy. Tedy z kevlaru. Například vesta vojáků Spojených států je schopna odolat zásahu 9mm municí. Lze však počítat, že i v této oblasti se za nedlouho dočkáme modernizací, jelikož, jak vědci zjistili, vlákna pavoučích sítí a chitin, jsou jedny z nejpevnějších materiálu a můžeme očekávat, že se brzy objeví i v armádě. Tyto materiály jsou ale prozatím ve stádiu pokusů.  


 


Na vestách také můžeme nalézt sumky a jiné kapsy sloužící pro přenos nábojů a granátů. V kapsách vojáků se nachází také základní vybavení od nůžek až po obvazy. V rukou voják třímá svou hlavní zbraň. Ta většinou váží přes pět kilogramů a sama o sobě je dost těžká. U pasu bojovníka se pak nachází ještě držák pro zbraň záložní. To jsou převážně krátké palné zbraně typu Beretty či Coltu.   Kolena vojáků zpravidla chrání klasické chrániče zabraňující zranění při případném rychlém pokleknutí nebo spadnutí na zem. Dále pak jsou na nohou vojenské boty. Ty jsou vyráběny do nejtěžších podmínek a jejich životnost by tedy měla být opravdu dlouhá. Nejrozšířenější vojenské boty jsou v současné době nejspíše klasické, celokožené kanady. Výjimkou však nejsou ani takzvané gore-texové boty, které jsou nepromokavé, přesto však prodyšné. Tyto boty jsou tvořeny na principu, že nepustí nic dovnitř, ale zároveň vytvoří ideální prostředí uvnitř boty. Výše zmíněná výzbroj by tedy měla být asi tou nejzákladnější, kterou voják v boji disponuje.


 

Foto © Depositphotos.com/zim90