Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Využití psa v lovu - Irský teriér

front.post
front.public: 27. 09. 2019
000  – obnovený – obnovený

Irský teriér se v dnešním lovu a celkově tuzemské lovecké kynologii objevuje velmi zřídka a současná situace nasvědčuje tomu, že se příští generace o nich dozví jen z knih. Je až s podivem, když dochází k navyšování stavu černé zvěře, že se pro irského teriéra v našich končinách nenalezne celoplošně rozsáhlejší uplatnění.Historie irského teriéra


Irský teriér byl samozřejmě vyšlechtěn v severních zemích Spojeného království Velké Británie na přelomu 19. století a ihned od svého prvopočátku byly jeho přednosti uplatňovány při lovu. Taktéž dokázal skvěle hlídat jakékoliv usedlosti a lovit drobné šelmy, hlodavce či dělat doprovod na pastvě. Aktuálně se irský teriér chová především pro domácí využití jako rodinný přítel a mazlíček.  


 


Úplně první zmínka o irském teriérovi zazněla v roce 1847, ovšem stále se nejednalo o psa v podobě dnešního teriéra. To se povedlo až v letech 1879 přímo v chovatelském klubu přímo pro irské teriéry, kde rovněž zazněl zákaz kupírování uší, který se zanesl do tamní legislativy.  


 


Popis irského teriéra


Irského teriéra poznáte podle několika základních rysu, mezi které patří navýšené sebevědomí a nesmírná odvážnost. Bez řádného zacvičení a důkladné výchovy se teriér může vymknout kontrole. Je nesnášenlivý s ostatními psy a patří mezi dominantnější plemena. Na druhou stranu je jeho výchova celkem snadná, jelikož máte tu čest s opravdu inteligentním psem.   Právě z těchto důvodů se stal oblíbeným typem a doslova vzorem rodinného mazlíčka. Dokáže děti ochránit před jakýmkoliv příkořím, jeho ochranitelské pudy zkrátka jen tak nevymizí. Velkou výhodou zůstává, že i přes svůj obrovský temperament neštěká.  


 


Irský teriér a lov


Není žádným velkým tajemstvím, že Irský teriér rád loví. Okamžitě se rozeběhne za vším, co má kožešinu nebo peří. Právě pro svou odolnost a nebojácnost se o něm velmi často hovoří jako o Red Devilovi, což v překladu znamená červený ďábel.   Původně byl vyšlechtěn jako lovecký a hlídací pes. V britských koloniích se pro svou odvážnost a inteligenci dokonce využíval k lovu velkých kočkovitých šelem jako jsou třeba lvi nebo tygři. Stačili pouze tři irští teriéři a dokázali obklíčit lva a obtěžovat ho až do příchodu lovce, který zvíře skolil.