Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Začalo to bambusovými puškami

front.post
front.public: 14. 04. 2019
000

Základním předpokladem vzniku palných zbraní byl samozřejmě objev střelného prachu, ke kterému podle všeho došlo v Číně zhruba před tisícem let, možná o něco dříve – každopádně první písemné zprávy pocházejí z období dynastie Sung z 11. století. O něco později se objevují předchůdci dnešních raket, granátů a také první bambusové pušky.Během následujícících pár století došlo k rozšíření střelného prachu do dalších zemí a nejpozději ve 13. století se objevil v Evropě, která převzala v perspektivním oboru záhy iniciativu, zatímco Číňané přešlapovali na místě. První zprávy o použití střelného prachu v Evropě nebyly území tehdy čerstvě vzniklého Českého království až tak vzdáleny. Doboví kronikáři referují o jeho nasazení Tatary v bitvách u Mohi 1241 (v dnešním Maďarsku) a u Lehnice 1242 (Slezsko). V témže století ho jako první Evropan popsal anglický scholastický filozof a učenec Roger Bacon.  


  


Hned v následujícím století se už mezi řemeslníky ve velkých městech objevují první puškaři a dělolijci, kteří se zprvu věnují velkorážovým předchůdcům dnešních kanónů. Ty největší se nazývaly bombardy, dosahovaly ráže až 85 cm a obvykle měly životnost maximálně pár desítek výstřelů. Pak se hlaveň roztrhla. Zřejmě první zpráva o bojovém nasazení v poli pochází z bitvy u Kresčaku 1346, kde Angličané nasadili tři velké pušky. Ty však působily spíše paniku a hlavní zásluhu na anglickém vítězství měli lukostřelci z dlouhých luků.  


 


Masové a hlavně účinnější nasazení v konfliktech přinesly husitské války. Část bojovníků vozové hradby byla vyzbrojena ručnicemi (píšťalami) s rážemi 15-25 mm, případně hákovnicemi s rážemi 26-30 mm. Hákovnice se kvůli vyššímu zpětnému rázu zapíraly háky o něco pevného, ať už to byla hradba klasická nebo vozová. Jedna z nám nakloněných etymologických teorií dokonce tvrdí, že vedle robota a dolaru je také název pistole českým příspěvkem do světové slovní zásoby, když vznikla právě ze staročeského pojmenování palné zbraně ‘píšťala’.  


 


V druhé půlce 15. století už rozvoj palných zbraní způsobil revoluci ve vedení válek. Jednak začali mizet klasičtí železní rytíři, kterým už brnění nebylo proti arkebuzám a později mušketám mnoho platné, jednak začalo vznikat polní dělostřelectvo. Francouzům pomohla palba z prvních kanónů ukončit stoletou válku nebo způsobit naprostou paniku v italských městech při tažení Karla VIII. do Neapole, považované za první tažení s artilerií v Evropě.


Foto © depositphotos.com/marzolino