Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Zančin budó

front.post
front.public: 12. 08. 2020
000 

Zančin budó je bojové umění, které patří do kategorie komplexních výukových systémů. Používají se údery, kopy, páky, porazy, škrcení, držení, boj s krátkou, střední a dlouhou tyčí, ale i japonským mečem, nožem a i okinawským cepem.Nacvičují se boje jak s jedním, tak i několika útočníky a to ve stoje a na zemi. Celý systém je velmi propracovaný, obsahuje základní postoje, způsoby, jak se pohybovat a zcela specifické možnosti nácviku rozvíjející odhad vzdálenosti a kreativitu ve spojení jednotlivých technik. V překladu Zan znamená horu, čin pravý, bu bojový, dó cesta. Volně bychom tedy mohli přeložit jako cestu učení principů, cestu pravdy. Naučíte se nejen techniky, ale trénink je zaměřen i na mentální stránku věci, studium akupunktury, rozvíjení práce s duchem, energií. Technicky toto bojové umění vychází z japonského tai džutsu, kobo džutsu, ale přesto není těmito styly nijak omezováno.   


Zančin budó vzniklo v Japonsku po rozpadu samurajského stavu v 19. století a tradiční bojová umění stáhlo do pozadí. Později začaly vznikat zcela nové koncepce výuky bojových umění, jako jsou např. džudo, aikido, které vychází ze stejných umění jako zančin budó. To je rozšiřováno o zcela novou filozofii a nácvikové metody. Později obohatilo původní myšlenku o poznatky z bojových umění z různých částí světa. Moc se neodlišuje od slavných škol daito rjú aiki džutsu nebo kito rjú džú džutsu, ovšem s použitím zcela nových nácvikových metod. Základem již nejsou modelové situace, ale je brána v úvahu současná situace, tedy ozbrojený útočník. Používá se tedy systém několika stupňů a zohledňuje se i znalost dalších bojových umění.  


Základem Zančin budó je obecná znalost nejrůznějších principů, kreativita a svoboda vyjádření. Zkušební řád uctívá kjú/dan model pocházející z Japonska. Je udělováno 6 žákovských stupňů, 3 pro velmi pokročilé a 7 mistrovských titulů. Cvičí se v úboru zvaném gi, ale při tréninku postačí běžný pohodlný sportovní oděv. Při výuce jsou používány i zbraně, jako hanbó – krátká tyč, džó – střední tyč, bó – dlouhá tyč, ken – meč, tantó – nůž, nunčaku – dřevěný cep. Naučíte se využívat vlastnost každého z těchto nástrojů, pochopit jejich výhody a nevýhody. Výuka samotná se dělí do čtyřech dan, kdy posledním stupněm jsou zkoušky. Další vyšší stupeň je oceněn čestným titulem a oceněním za přínos konkrétního jednotlivce pro rozvoj tohoto bojového umění. Co se týká vzhledu, zančin budó je podobné několika bojovým stylům z různých částí světa, není totiž nijak vyhraněné. Najdete v něm i prvky muai thai, vale tudo, sambo, wing chun a hapkido. Zapomeňte tedy na zažitá dogmata, osvoboďte svou mysl a vyjádřete se zančin budó. Je systematické, logické a ovládají ho jen velmi inteligentní lidé.  


Díky propojení bojových umění vzniká spousta nových programů, které vyvolávají zájem o tyto aktivity. V posledních několika letech navíc dochází k prolínání kultur, revolučního rozvoje dopravy a komunikací a proto má zančin budó obrovskou šanci se stát bojovým uměním pro budoucnost. Vyvíjí se, rozšiřuje a není třeba ho brzdit. Překračuje bariéry, učí lidi komunikovat a hledat společná témata.


Foto © depositphotos.com/rbvrbv