Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Zbraně vojenských pilotů

front.post
front.public: 26. 09. 2019
000  – obnovený – obnovený

Nepříjemná možnost sestřelu nad nepřátelským územím s sebou přinesla nutnost vybavit posádky vojenských letadel osobními zbraněmi. Spektrum používaných zbraní sahá od kompaktních pistolí přes malé samopaly až po kulobrokové trojáky.  Piloti německé Luftwaffe si za II. světové války do kokpitů nejčastěji brali Walthery PP nebo Mausery HSc v ráži 7.65 mm Browning. Při zvláště nebezpečných akcích, například nad severní Afrikou, byly posádky vybavovány tzv. Luftwaffe Drilling M30, což byl troják s dvěma brokovými hlavněmi ráže 12 a jednou kulovou hlavní v ráži 9.3x74 mm R. Zbraň, vyráběná firmou Sauer & Sohn, nebyla určena jen k obraně, ale případně také k lovu zvěře.   


 


  


 


Američané používali v tomto konfkliktu za podobnými účely pušku M4 Survival Rifle v ráži .22 Hornet, která byla uložena pod sedačkami. Luftwaffe troják ovšem po ukončení války inspiroval americké generály k objednávce kozlice Springfield M6 (Air Crew Survival Weapon celým jménem), kterou bylo možné několika rychlými pohyby rozložit nebo složit. Do prostoru ve hřbetu pažby se ukládalo 15 nábojů ráže .22 LR plus čtyři brokové náboje ráže .410.   Pokud jde o pistole, řada pilotů samozřejmě létala se standardizovanou a dodnes oblíbenou pistolí americké armády 1911A1 v ráži .45 ACP, která ovšem z prostorových důvodů nevyhovovala každému. Katapultáž skrz poměrně úzký otvor kabiny zkrátka příliš objemným zbraním příliš nenahrává…  


 


Po zkušenostech z Vietnamu se někteří piloti přiklonili například k revolveru Smith&Wesson .38 Victory, který používali již piloti piloti RAF za II. světové války (vedle dalších rozšířených revolverů Enfield No.2 nebo Webley ve stejné ráži). Totožná ráže byla dlouhou dobu preferována piloty americkcých bojových vrtuníků, ti však v současnosti převážně standardně používají Berettu M9, doplněnou o karabinu M4, kterou mají za sedačkami.  


 


 


Zajímavá zpráva se objevila v loňském roce v nizozemském tisku. Piloti stíhacích F-16, kteří startují z Jordánska do akcí proti ISIL, jsou vybaveni (vedle standardní výzbroje Glocky 17 v ráži 9 mm) také malými samopaly Brügger & Thomet MP9. Posílení jejich osobní výzbroje je reakcí na osud sestřeleného a upáleného jordánského pilota.