Dovolená jako kdysi - místo moře jezero

front.post
front.public: 02. 05. 2024
Bily-konicek-Sonnenterrasse

Místo moře jezero, místo letišť pohodlné auto nebo vlak. Tak si letos plánuje dovolenou mnoho z nás. Rakouský region Solná komora, který se může pochlubit 67 jezery,  je letos navíc Evropským hlavním městem kultury. Program koncertů, výstav a dalších  je opravdu bohatý. Skvělý důvod k návštěvě.


Jedno z nejznámějších jezer rakouské Solné komory Wolfgangsee, přezdívané také Perla Solné komory, leží ve výšce 538 metrů nad mořem, je až 114 m hluboké, široké je 2 km, na délku měří 10 km a zabírá plochu 13 km2. Přestože je to jezero horské – skalnaté štíty Zwöfelhorn (1 522 m) a Schafberg (1 783) jsou přímo nad vodou, Tennengebirge nebo masiv Dachsteinu s věčně bílou čepičkou i další alpské řetězce v dohledu – zaplavat si je tu skvělé a  zároveň nabízí vše potřebné pro zdařilou dovolenou.


„V létě má voda teplotu pětadvacet stupňů, v horské krajině se díky tomu cítíte jako ve Středozemí,“ říká Gudrun Peter, majitelka hotelu Im Weissen Rössl, komplexu navzájem propojených devíti objektů ležících na břehu jezera. Ve Wolfgangsee, které je mezi jezery Solné komory to nejčistší, jeho voda má pitnou kvalitu a slouží také jako referenční i v rámci Evropy. Je možné se nejen koupat, ale provozovat i další vodní sporty. Rodiny s dětmi určitě nevynechají projížďku některou z lodí flotily WolfgangseeSchifffahrt, které plují mezi St. Wolfgangem, St. Gilgenem a Stroblem už víc než 145 let. Historický kolesový parník Kaiser Franz Josef I. se vydal poprvé na svou cestu roku 1873 a patří k nejstarším lodím tohoto typu na světě.


Z ptačí perspektivy


Svůj ráj v Solné komoře rozhodně najdou i turisté. Pohled na jezero z výšky si lze pohodlně dopřát z jedné dominant Solné komory a oblíbeného výletního místa návštěvníků městečka St. Wolfgang hory Schafberg (1 783 m). Téměř až na její vrchol, po dráze dlouhé 5,85 kilometrů, vás doveze historická zubačka. Už jen jízda tímto vláčkem je zážitek. Je to totiž nejstrmější železnice v Rakousku a místy máte dojem, že se šplhá do kopce po kolmici. Překonává výškový rozdíl 1.190 metrů. V klidnějších úsecích se zato můžete kochat rozkvetlými slunečně žlutými arnikami a kobaltově modrými hořci. Ostatně podle nich je pojmenovaná i lokomotiva, která sem turisty vozí už od roku 1893. Dráha patří k nejznámějším v celých Alpách a vy budete mít po celou dobu jízdy (kolem 35 minut) grandiózní výhledy na Solnou komoru i pohoří Dachstein.


Na své si přijdou cyklisté, turisté i milovníci vodních sportů 
Bikeři a cyklisté budou u vytržení z nabídky cyklostezek a trailů. Aby nemusela být cyklistická dovolená pro některé členy rodiny odstrašující, můžete si půjčit elektrokolo a navštíví místa v horách, které si průměrně trénovaný cyklista dosud neuměl ani představit. Z cyklisty požitkáře se tady jednoduše stane ambiciózní sportovní biker, který začne hltat - především výškové - kilometry. Lákadlem je zejména cyklistická trať BergeSeen E-Trail, která je dlouhá 624 kilometrů a je rozdělena do deseti jednodenních etap. Vede k nejkrásnějším místům v Solné komoře jak po asfaltových, tak i po lesních cestách.


Abriani – 12 zážitkových stezek
Přímo ze střediska St. Wolfgang pak můžete vyrazit na 12 zážitkových stezek. Vedou  malebnou krajinou a kolem majestátních vyhlídkových míst a velkých tradičních statků, které nabízejí lákavé kulinární zastávky. Můžete zvolit své vlastní tempo a vychutnat si fascinující rozmanitost zdejší nádherné flóry a fauny v celé její kráse.


Příklad sjednocené Evropy 
Rok Evropského hlavního města kultury Bad Ischl - Salzkammergut 2024 byl zahájen velkým koncertem v dubnu v lázeňských zahradách Bad Ischlu. „Tento region je příkladem sjednocené Evropy,“ řekla na slavnostním zahajovacím večeru umělecká ředitelka Elisabeth Schweeger o 23 obcích, které spojily své síly a vytvořily Evropské hlavní město kultury „Salzkammergut 2024“. Zajímavý kulturní program vyplňuje celou letošní letní sezónu.


Vyhřívané jezerní koupaliště i plovoucí vířivka
Pokud si chcete maximálně užít vodní radovánky, vyberte si pro své ubytování vyhlášený prázdninový hotel Im weissen Rössl, jehož součástí je proslulý lázeňský areál „SPA im See“ – dokonalý vodní wellness ráj, rozložený do tří pater, který nabízí velký areál saun, parních lázní a vše, co k tomu patří. Jen pár kroků od lázeňského areálu pak budete mít k dispozici unikátní jezerní koupaliště na slunečné terase na břehu jezera. Měří 14x8 metrů, sahá do hloubky 2,6 metru a výška hladiny se pohybuje kolem 1,3 metru. A po celý rok se zde můžete koupat ve vodě vyhřívané na 30 °C! Zažijete tu ovšem i další unikát – první plovoucí vířivku na světě „Rössl-Pool“, kde můžete relaxovat v bublající, příjemně teplé vodě (37 °C), obklopeni malebnou horskou kulisou.Vždy čerstvé jezerní ryby


Po skvělém koupání a sportování je čas na stejně skvělé jídlo. Hotel U bílého koníčka je svou špičkovou kuchyní známý už od dob, kdy tu ještě stával výletní hostinec. „Chceme zachovat kus starého dobrého Rakouska, ale zároveň být moderní a současní,“ formuluje Gudrun Peter filosofii rodinného hotelu Im Weissen Rössl, v jehož vedení představuje už pátou generaci. I proto Hermann Poll, šéfkuchař obou restaurací hotelu vyznává tradiční rakouskou kuchyni. Dává ji ale moderní „fit“ úpravu. Lokální suroviny hrají prim a v orchestru chutí jsou „první housle“ ryby.


Víno ukryté ve štole 
K delikatesám se podávají elegantní špičková rakouská vína, která jsou uložena ve vlastním vinném sklepě, jaký jinde na světě nenajdete. Nachází se přímo naproti hotelu v hluboké štole vyhloubené do masívu lasturnatého vápence, kde se dříve uchovávaly ledové bloky k chlazení potravin a nápojů. Dnes je zde uloženo více než 300 různých druhů vín, která mohou při konstatní teplotě dozrávat. A čekají na vás.


Více informací najdete na http://www.weissesroessl.at